Lakásvétel

Hasznos tippek lakásvásárláshoz, kiadás céljából, avagy gondolkozz marketinges fejjel!

Arra gondoltam, hogy csinálok egy összefoglalót arról, hogy mit érdemes átgondolni, ha olyan apartmant szeretnétek venni Spanyolországban, amit kiadásra szántok.

Azért hasznos ezt átgondolni, mielőtt fejest ugranátok az ingatlanpiac bugyrába, mert teljesen más szempontokat kell figyelembe venni egy kiadásra szánt apartman esetében, mintha kiköltözést terveztek és már a kinti élethez kerestek lakást. Az tiszta sor, ismeritek a saját igényeiteket, pénztárcátokat, elvárásaitokat. Gondolkozzatok kicsit marketinges fejjel, hogy mi lesz majd az, amit a legjobb lesz hirdetni, amit a legkönnyebb eladni. Hogy mi az, amire neked is felcsillan a szemed, amikor nyaralni mész.

Ha viszont a kiadás a cél, ráadásul egy idegen országban, akkor teljesen más lesz a fókusz, és nem biztos, hogy mindenkinek van már tapasztalata kiadás fronton. Nekünk ráadásul kicsit hibrid is volt az a szem amivel nézelődtünk, mert mi egyszerre szerettünk volna kiadni is és lakni is, azaz ingázásra terveztük, amit ki is adunk, így ez némileg nehezített terep volt, hogy folyton kétfele agyaljunk és minden szempontnak megfeleljen. Rengetegszer kellett súlyoznunk, és némi kompromisszumra is szükség volt, de arra szüksége lesz mindenkinek, aki nem több zsáknyi pénzzel érkezik.

Szóval, nézzük a legfontosabbakat, ha kiadás a cél:

  • Rövidtáv vagy hosszútáv?

Ha rövidtávra terveztek kiadást, akkor nem lesz nagy meglepetés az első szempont, jó, ha a pecó közel van a tengerhez. Nincs mit tenni, a jónépek igenis pancsolni vágynak, tengert és pálmafákat bámulni vágynak, ezért keresnek tengerpartközeli apartmant. : )) Egyszerű, mint a faék.

Na de. A „közel” mindenkinek mást jelent, a legegyszerűbb, ha saját magadból indulsz ki. Nekünk ez az 500 méteres távolság volt az ideális, azaz nem pont a turistáknak szánt sétány közelébe, hogy éjjel azért lehessen aludni, de ne is kelljen a dögmelegben belehalni a visszaútba. Igen, csak kényelmesen, lustán, pár perc sétával, lehetőleg nem elfáradva, a lehető legkevesebb energiabefektetéssel. Végülis Spanyolországról van szó. : D

Ha hosszútáv, akkor belefér, hogy autós távolságra van a tenger, mert nem feltétlenül a drága tengerpartközeli szállásokra ugranak, akik hosszútávra szeretnének bérelni, sőt, sokan minél távolabb keresnek apartmant, a nyüzsitől. Vannak, akik azért bérelnek hosszútávra, mert pár hónapra innen dolgoznának, kicsit szeretnének kiszakadni a saját országuk rutinjából, vannak, akik a saját lakásvásárlásuk előtti lakhatást oldják meg így…szóval sokféle indok van, de akik hosszútávra bérelnek, ők nem feltétlenül a közeli bícsre vágynak. Itt más szempontok vannak, és ezek legfőképp a lakás berendezéséhez kapcsolódnak majd (pl legyen sütő is és mosógép is, azaz minden, amit hosszútávon nehéz lenne máshogy megoldani) és persze a közlekedéshez.

  • Milyen a környék?

Ez is fontos lesz, ha kiadásra terveztek lakást venni. Közel vannak a boltok? Éttermek, bárok, gyógyszertár? Ez fontos lesz a leendő vendégeknek. Milyen a közlekedés? Közel van a reptérhez? Mennyit kell a reptértől utazni? Amikor majd elkezditek hirdetni a lakásotokat, jó lesz, ha itt azt tudjátok megadni, amire a nyaralók leginkább vágynak: kényelmet.

  • Milyen legyen a ház?

Az kicsit sem mindegy, hogy milyen a ház. Minél kevesebb lakó, annál jobb. Annál kevésbé lesz lehasználva, annál kevésbé lesz zajos. A mi apartmanunk egy olyan házban van, ahol összesen tíz lakás van, így elég nyugodt a lépcsőház, nincs zaj, és a közösségi medence zsúfoltsága is ezen múlik. Azért az nem rossz, amikor a lakásból leslattyogunk az üres medencébe. : )

Az, hogy milyen állapotban van a ház, az nyilván sok esetben lutri, de ezért jó, ha nézzük az építés dátumát is, a falakat, lépcsőházat…ezek apróságok, de sok mindent elárulhat az épület állapotáról.

  • az apartman állapota

Ha belépünk és azt látjuk, zsúfolásig van pakolva bútorokkal és azt mondja a tulaj, hogy con muebles, azaz hogy bútorral együtt kapjuk meg a lakást, ne örüljünk elsőre. Kiadáshoz nem lesz szükség bútorraktárra a lakásban, sőt, minél szellősebb egy apartman és minél praktikusabb, annál jobb, tehát nem árt, ha eszünkbe jut, hogy ezeknek a nagyrészétől meg kell majd szabadulni, aminek valószínűleg költsége lesz.

Aztán. Mennyi pénzünk van a felújításra, akarunk-e egyáltalán azzal indítani egy idegen országban, hogy felújítunk? Mi nem akartunk, nem ismertük még a helyi viszonyokat, és bár azóta lett már mindenféle segítségünk és ismeretségünk, de akkor olyan apartmant kerestünk, ami eleve beköltözhető és kiadható volt. Apróságokat persze mi sem úszhattunk meg, lecserélgettük a fürdőszobai fogantyúkat és egy-két apróságot kicseréltünk, javíttattunk, de inkább olyat kerestünk, amit mi is szívesen kibérelnénk úgy, ahogy van.

Rengeteg költsége lesz még úgyis a lakásnak, (pl be kell rendezni), ezért érdemes amit csak lehet féken tartani a költségek szempontjából, és amíg nem kezd el termelni az apartman, lehetőleg nem eladósodni.

  • Parkolás, közlekedés

Mindig arra gondoljatok, hogy amikor ti szállást kerestek, mit szerettek. Spanyolországban és most konkrétan Torreviejáról beszélek inkább, a parkolás a legtöbb helyen ingyenes. Persze helyet nehéz találni a zsúfoltabb utcákban, de általában ingyenes. Ez egy elég jó pont, ha esetleg autót is bérelnének a bérlők, úgyhogy nem árt, ha ezt csekkoljuk, hogy a kinézett lakásnál is így van-e.

Vannak-e buszok a közelben, eljutunk-e Á-ból B-be anélkül, hogy autót kéne bérelnünk, ha nem akarunk? Feljebb is írtam, de itt is újra, hogy az sem mindegy, hogy jutunk el a reptértől a lakásig. A kiadásnál mindenkivel versenyzünk, szóval ha valaki azt mondja, a reptéri busz a lakásnál tesz le, és te ezzel szemben még fel kell, hogy sorolj három másik buszt, amivel eljut a bérlő az apartmanodig, vesztettél.

És végül, de nem utolsósorban, az új rendelettel is fontos foglalkozni, ami szabályozza azt, hogy az adott ház engedélyezi-e a rövidtávú kiadást. Erről írtam már korábban, itt találjátok a bejegyzést.

A fentieken kívül persze még rengeteg apróság lehet, amit érdemes figyelembe venni, és szem előtt tartani, például hogy mi emeli az apartman és a kiadás értékét, mint mondjuk a belső park vagy a közösségi medence, de ezek már olyan finomságok, amelyek úgyis a büdzsénk függvényei.

És persze a legfontosabbat majdnem kihagytam, gyertek ki és ismerkedjetek a hellyel. Az utcákkal, a környékkel, hogy lássátok, mi szimpi, mi nem…milyenek az utcák, az illatok, a hangulat…ha pedig jönnétek, várlak titeket szeretettel a Tipli-pecóban, mutatom a részleteket, katt a képre!

Ez is érdekes lehet...

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük